Hőszivattyú blog

üzenet a szerkesztőnek


2007. november 22.


On the road again...


Énekelhetném, sőt énekeltem is minden alkalommal, amikor a repülőtér felé mentem.

Három hét alatt három országban jártam, mondanom sem kell,  nem szórakozni, hanem mindenhová dolgozni mentem.

Svédország:

Svédországban van egy rendelet, 2011-ig gáztól függetlenné kell tenni az országot. Teljes gőzzel dolgoznak a fúrógépek, állítólag már 80%-nál tartanak (egyik korábbi blog-bejegyzésemben már írtam Svédországról).

Hollandia:

Alpha-Innotec nemzetközi konferencia. 16 országból 16 szakember. Kivétel nélkül szinte valamennyien az alternatív energiahasznosítás úttörői. Nagyon jó volt közöttük lenni. A kongresszus legfontosabb témái a következők voltak:

  1. Energiatakarékos, korszerű, olcsó fűtési rendszerek. 
  2. Földenergia-,  napenergia hasznosítás, korszerű napkollektorok, napelemek.
  3. Padlófűtés, falfűtés, thermo-aktivált rendszerek.  
  4. Energia egyensúly létrehozása a talaj és az épület között.

Hihetetlenül jó dolog, amikor  - még ha pár napig is - olyan emberek között ülhetek, tárgyalhatok, akik egy irányban haladnak, segítik a másikat, a saját tapasztalataikat megosztva mindent elkövetnek, hogy a másik ne károsuljon, hanem az információkat összeszedve egyre jobb rendszereket tervezhessen. Arról beszélhetünk, hogy milyen módszerekkel lehet még olcsóbbá tenni a fűtési rendszereket, hogyan lehet szinte minimális energiával elérni, hogy az épületben a közérzetünk ugyanolyan jó legyen, mint amikor ömlik a házba az energia, zsebünkből meg ki a pénz.

A legjobb előadást egy nagyon magas és borzasztóan okos holland mérnök tartotta. A földenergiát hasznosító thermo-aktivált épületek hőegyensúlyáról beszélt. Mint kiderült, Hollandiában már több tíz éve használják a földenergiát az épületek fűtésére, hűtésére. Veszélyes tehát, ha csak egy irányban vesszük ki az energiát a talajból. Minden esetben ki kell alakítani az energia egyensúlyt az épület és a talaj között. Elmesélte ugyanakkor azt is, hogy nagyobb épületeket Hollandiában, Svájcban, Németországban már csak geotermikus hő hasznosítású, thermo-aktivált épületszerkezettel  ellátva építenek. Ez a jövő!  

Németország, Karlsruhe atomfizikai kutató intézet:

Németországban 18 atomreaktor működik. Több nagy, 1300-1600 megawattos és egy pár kisebb, melyek csak 600-800 megawattosok. Nálunk egy kicsi működik.

Nemrég Finnországban építettek egy 1600 megawattos reaktort, 5 milliárd euróba került. Nagyon nagy összeg, de mégis rendkívül gyorsan megtérül. Nem véletlen, hogy az elmúlt években Kína 40, India 20 atomerőművet rendelt meg.

Ha elfogyna a gáz, a meglévő hasadó anyagokkal működő reaktorok 500 évig biztosítanák az emberiség energiaigényét. Ha a plutóniumot is vissza tudnák vezetni a reaktorba, amin most a fizikusok tucatjai dolgoznak, több mint 1000 évig megoldanák a szükséges energia igényeinket.

Tehát a három ország három kongresszusának logikus következtetései következők:

Hosszú távon, tetszik, nem tetszik a környezetvédőknek, csak az atomenergiával, mint főenergiával kell előállítanunk az elektromos áramot. Az így előállított árammal hőszivattyúkat, alternatív energiahasznosító berendezéseket kell optimálisan működtetnünk. Természetesen nem hagyható számításon kívül sem a napenergia, sem a szélenergia mint elektromos áramot létrehozó tényező.

A recept tehát egyszerű:

Végy egy épületet, szerkezetét rakd össze thermo-aktivált elemekből, majd kapcsold rá a napkollektorokkal is ellátott geotermikus energiára. Hőszigeteld le annyira, hogy kevés segédenergiára legyen szükséged, s használj fel minden hulladék hőt, még a szellőző levegőből is vedd ki az energiát. Csak a büdöset engedd ki az ablakon, az energiát nem, s máris készen van a jövő háza.  

Számunkra a „jövő háza”, a nyugati országokban már a mindennapok természetes velejárója. Természetes, hogy azt rendelik, azt terveztetik, s ma már azt is lakják.

Mikor zárkózunk már fel végre mi is?


Kategóriák: HŐSZIVATTYÚ

« Vissza