Hőszivattyú blog

üzenet a szerkesztőnek


2007. április 11.


Napenergia! Földenergia! Levegőkazán! Hőszivattyú! Rekuperátor!

Alternatív energiahasznosítás

Az első hőszivattyús rendszer 1896-ban készült Salzburgban, én az elsőt 25 éve terveztem be egy fóti családi házba, egy szuper okos mérnök hölgynek és az egyetemi tanár papának. Akkor azonban ez még senkit sem érdekelt. Az események pár éve gyorsultak fel, s az egész világ kezd áttérni az alternatív energiahasznosításra. Mi magyarok persze még most is kétkedünk. Van-e értelme? Kapok-e támogatást? Mikor térül meg? Érdekes módon amikor 3-20 millióért autókat vásárolunk, eszünkbe sem jut támogatást kérni az államtól, pedig az autó pár év alatt amortizálódik, elértéktelenedik. A hőszivattyús rendszerek, a nap- és földenergiát hasznosító berendezések 3-4 milliós plusz költséget jelentenek, de min. 50 évre vesszük őket, ráadásul 3-4 évente kitermelik saját beruházási költségüket. Ez az egyetlen olyan műszaki berendezés, aminek nem csökken, hanem az évek során nő az értéke. Minél magasabb az energia ára, annál többet ér a gazdaságosan működő energiatakarékos berendezésünk.

1./ Miért ad a nyugat támogatást az alternatív energiahasznosításhoz?

A támogatást a fejlett európai országokban kezdték el kifejezetten önös érdekből.  Németország, Olaszország, Franciaország, Svédország, stb. az autógyártásból él. Gondoljunk csak bele, hány ezer embert foglalkoztat az autógyártás és az autók üzemeltetése? Mennyit keres az állam az eladott autókon? Az eladási ár után jön a szerviz, az alkatrész eladás, a javítási költség, üzemanyag, súlyadó, biztosító, stb. Napestig sorolhatnám, hány bőrt húznak le az autósokról.

Az autógyártás az ipart is generálja, katalizálja a fejlesztéseket. Kényszeríti a beszállítókat a folyamatos fejlesztésre. Ha az autógyártás és az üzemeltetés hasznából egy kicsit csöpögtetnek az embereknek támogatás címén, az emberek nem használják el az autógyártásban nagyon is jövedelmező üzemanyagot lakásuk fűtésére. Itt kívánom megjegyezni, hogy a fejlett nyugati országokban minden benzinkútnál már az olajszármazékokon túl földgázt is lehet tankolni.

2./ Miért nem támogatja a Magyar Állam ugyanannyira az alternatív energia hasznosítást, mint Nyugat-Európa?

Mert a nálunk készült autók extra profitja nem nálunk csapódik le.

3./ Mennyi idő alatt térül meg az alternatív nap-, földenergiát hasznosító hőszivattyús berendezés?

  • Ha valakinek már működő gázkészüléke van, a megtérülési idő: kb. 10-12 év, mai 110.-  Ft/m3 gáz árral számolva. 
  • Ha új rendszert építenek, csak fűtés esetén a megtérülési idő: 3-4 év, fűtés-hűtés esetén nincs értelme megtérülésről beszélni, mert a beruházási költség azonos a hagyományos  rendszerek bekerülési összegével.

Megjegyzések és kérdések

  1. A magyar gázművek már német tulajdonban van.
  2. Németországban a gáz ára már 210.-Ft/m3 (0,76.-€).
  3. Meddig tudja a Magyar Állam támogatni a gáz árát?
  4. Meddig kapunk Oroszországból és milyen áron gázt?
  5. Miért építi Németország lázas sebességgel a Balti tenger alatti,  Európát megkerülő gázvezetéket?
  6. Oroszország idén elkezdi a gáz szállítását Kínába, marad-e nekünk?
  7. Pár év múlva mivel fizetünk a gázért? Önök ismernek fizetőképes magyar terméket?
  8. Meddig bírjuk a versenyt, az árharcot Kínával, Németországgal és a fejlett nyugati országokkal?
  9. Svédországban miért hoztak rendeletet arra, hogy 2010-ig Svédországot  gáztól függetlenné kell tenni?
  10. Az IKEA miért hozott rendeletet, hogy 2011-ig a világ összes IKEA áruházát 100%-ban alternatív energiával kell fűteni ill. hűteni?

Ezek a kérdések és jelek engem arra engednek következtetni, hogy 4-5 éven belül nem lesz elérhető áron gáz. Európa erre készül, csak mi dugjuk - mint mindig - fejünket a homokba. Abban a pillanatban, amikor akár csak néha, egy-két napra már nem biztosított a gázellátás, nem a megtérülésről, hanem a biztonságról kell beszélnünk. Elég, ha csak egy-két napra leáll a gáz, a hőszolgáltatás, már veszélyessé válhatnak az épületek. Nincs melegvíz, nincs fűtés, szétfagynak a csövek a falakban, stb. Biztonság, biztonság, biztonság!

Mindennél fontosabb, hogy épületeinket biztonságra törekedve építsük, energiaszolgáltatásunkat olyan energiaforrással lássuk el, ami hosszú évekig megoldást jelent nem csak nekünk, de gyerekeinknek is. Véleményem szerint az egyedüli hosszú távú biztonságos megoldás az atomenergiával előállított elektromos árammal működő,  napenergiát, földenergiát, alternatív energiát hasznosító hőszivattyús rendszerek alkalmazása.


Kategóriák: HŐSZIVATTYÚ

« Vissza